Jak profesjonalnie zdefiniować rynek docelowy? 9 ważnych kroków.

Data

Sukces lub porażkę strategii marketingowej można zdefiniować poprzez analizę rynku docelowego. Odniosłeś sukces w swojej strategii marketingowej, jeśli przekształciłeś swój rynek docelowy w klientów. Strategia marketingowa nie powiedzie się, jeśli rynek docelowy nie zwraca uwagi na Twoje produkty i ignoruje je.

Czym jest rynek docelowy?

Market target to grupa ludności, która jest głównym przedmiotem zainteresowania firmy lub marketera. Ostatecznie to właśnie do tej grupy osób będziesz kierować swoje kampanie marketingowe. Kiedy rozpoczynasz działalność gospodarczą, będzie pewna liczba osób, które myślą i są gotowe kupić Twój produkt, ponieważ go potrzebują lub chcą. Ta grupa osób to rynek docelowy. Poprawnie określony market target jest celem bieżącej strategii marketingowej.

Firma musi mieć jasny rynek docelowy, dla którego musi dokonać segmentacji. Obejmuje on klientów docelowych, którzy najprawdopodobniej kupią Twój produkt lub usługę. Jednak kluczowym wyzwaniem dla wielu marketerów jest znalezienie rynku docelowego. Marketing docelowy jest ważnym krokiem w strategii marketingowej i wchodzi w skład trójkąta segmentacji, targetowania i pozycjonowania.

Istnieją dwa sposoby na znalezienie rynku docelowego: nowa firma może rozpocząć działalność z produktem w ręku lub z myślą o rynku docelowym. W ten sposób przedsiębiorca może wytworzyć produkt, a następnie znaleźć dla niego rynek docelowy a następnie stworzyć produkt. W obu przypadkach ważne jest, aby znaleźć market target, który pasuje do produktu lub usługi.

“Quality Machining Team” przedstawia 9 fundamentalnych kroków, które należy powziąć, aby precyzyjnie określić rynek docelowy dla swojej firmy. Dokładne zrozumienie i właściwe zidentyfikowanie odpowiedniego rynku docelowego stanowi kluczowy element w budowaniu strategii marketingowej, co umożliwia skuteczne dostosowanie działań firmy do potrzeb i preferencji grupy docelowej.

Nazwij silne punkty Twojej firmy.

Aby odpowiednio zdefiniować market target, pierwszym krokiem jest poznanie siebie. Siła Twojej firmy i Twoich produktów, Twoje podstawowe kompetencje oraz to, co Twoja firma może, a czego nie może zrobić. Powinieneś wymienić zalety swoich produktów lub usług i DLACZEGO klient będzie zainteresowany Twoim produktem. Im więcej wiesz o sobie, tym więcej rynków docelowych możesz znaleźć.

Poznaj swoją konkurencję.

Drugim krokiem w znalezieniu rynku docelowego jest zdefiniowanie konkurencji. Które firmy są twoimi bezpośrednimi lub pośrednimi konkurentami? Które z nich należy uznać za konkurencję, a które zignorować?

Zdefiniuj swoich klientów.

Trzecim krokiem jest zdefiniowanie klientów lub profilu klientów, którzy będą kupować Twoje produkty. Krok ten można wyjaśnić na przykładzie dwóch popularnych sieci pizzerii. “Dominos”, w przeciwieństwie do “Pizza Hut”, nie chciał, aby klienci odwiedzali salon sprzedaży. Ich głównym celem była dostawa do domu. W związku z tym “Dominos”, badając wewnętrznie swoje możliwości i konkurencję, mógł zdecydować o rynku docelowym. Ponieważ “Dominos” zdefiniował swojego klienta jako osobę, która zamówi pizzę do domu, miał jasność co do swojego rynku docelowego.

Przeprowadź analizę luk.

Gdy znasz już swoje mocne strony i siłę konkurencji, możesz łatwo przeprowadzić analizę luk. Możesz dowiedzieć się, jakie produkty lub usługi klient otrzymuje od Ciebie, lub Twojego konkurenta, a jednocześnie, jakich produktów klient potrzebuje, ale Ty lub Twój konkurent ich nie dostarczacie. W ten sposób można znaleźć rynek docelowy poprzez analizę luk.

Bądź otwarty na ekspansję geograficzną.

Innym sposobem na znalezienie rynku docelowego jest ekspansja geograficzna. Tak więc, jeśli Twój produkt jest wytwarzany na południu Polski, jest wysoce prawdopodobne, że zapotrzebowanie na niego będzie również w Gdańsku czy Bydgoszczy. Dlatego tracisz market target, jeśli nie rozszerzyłeś swojej działalności geograficznie.

Uzwględnij dane demograficzne.

Czy młodzi ludzie mogą korzystać z twoich produktów, mimo że są one przeznaczone dla osób pełnoletnich? “Playstation” i “Xbox” zostały stworzone dla młodych dorosłych. Jednak, co zaskakujące, nawet starsi ludzie kochają te gry tak samo jak młodzi ludzie. Przeanalizuj więc dane demograficzne, aby znaleźć rynek docelowy i określić, kto może być Twoim następnym klientem.

Przeprowadź badanie rynku.

Badania rynku mogą również pomóc w znalezieniu potencjalnego klienta. W segmencie bankowym przeprowadzane są regularne badania profilowe w celu znalezienia rynku docelowego, który jest odpowiedni dla szerokiej gamy produktów finansowych.

Marketing niszowy.

Nie musisz rozwijać się tylko na rynku masowym. Można również rozszerzyć działalność na rynek niszowy. Jednak rynek niszowy będzie miał bardzo specyficzne wymagania. Przeprowadzając badania rynku niszowego, można znaleźć rynek docelowy, który jest niszowy, ale w dużej mierze jest rynkiem, który można rozszerzyć na swoje produkty.

Opinie klientów.

Możesz pogłębić swoją bazę klientów dzięki opiniom klientów. Mogą przekazać Ci swoją opinię o Twoim produkcie. Komentarze te mogą być wglądem w siebie, aby znaleźć rynek docelowy.

Więcej
artykułów