O NAS

MISJA FIRMY

Zautomatyzujemy Twoje środowisko pracy

Automatyzujemy procesy dla poszczególnych stanowisk pracy i  całych linii produkcyjnych oraz Modernizujemy i prowadzimy rozbudowę obszarów produkcyjnych.

Innowacyjne maszyny produkcyjne

Profesjonalny zespół

Automatyzacja Rzeszów

JAK TO SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO?

Zaczęło się od demotywacji

Nasz bohater, młody inżynier z technikum mechanicznego pod Krakowem rozpoczął co tygodniowy przedmiot techniki mechaniczne z panią Anną Mnich. Pani Anna była jedną z tych nauczycieli, którzy nie pałali wielkim entuzjazmem do uczniów, podczas prowadzenia zajęć konstrukcyjnych. Tamtego popołudnia uszy młodych mężczyzn, szczególnie się o tym przekonały.

Ostre słówka

Słowa te mimo braku mrocznego tonu przemowy Madame Mnich zapadły
w pamięć każdemu nieborakowi, który był wtedy w klasie wypełnionej mechanizmami mechanicznymi. „Z Was nie będą Konstruktorzy, będziecie pracować przy linii montażowej”. Te słowa Madame dostarczyły naszemu bohaterowi moc determinacji, która w przyszłych latach będzie owocować śmiałymi decyzjami. Kolejnym etapem pracy u podstaw jest Izraelski koncern, obok którego rozciąga się Niemiecka montowania samochodów ciężarowych. Kolejne słowa współpracowników z otoczenia bohatera brzmią bardzo podobnie, „jesteśmy jako Polska montownią Europy, żeby dostać z zachodu rentowne zlecenie przedsiębiorca musi się przypodobać”. Młody Inżynier stwierdził że coś tutaj nie gra, że niczym nie odstajemy od innych krajów w myśli konstrukcyjnej a nasi inżynierowie mają sporo sukcesów na swoich kątach. Kolejnym krokiem była praca jako Konstruktor oraz studia zaoczne z budowy maszyn na AGH. Od tamtej chwili Chłopak zapragnął wziąć sprawy w swoje ręce i pokazać że Polak potrafi.

NASZA INSPIRACJA

Wynalazca z Galicji

Jan Szczepanik urodził się 13 czerwca 1872 roku w Rudnikach koło Przemyśla. Był nieślubnym dzieckiem Marianny Szczepanik, który jako roczne dziecko został osierocony.
Duży wpływ na ukształtowanie się wynalazcy miało dzieciństwo. Jak sam opowiadał już jako dziecko wykradał naboje wujkowi i próbował z nich robić proch. Wszystkie zabawki rozkładał na części, aby zobaczyć jak działają. Swoja fascynacje techniką nazywał darem bożym i wpływem otoczenia. Wychowywał się w biednej rodzinie. Wiedział co to jest ciężka i wyczerpująca praca. Był bardzo wyczulony na ludzka biedę, dlatego jego wynalazki miały na celu głównie uproszczenie i ulżenie pracy ludziom. Jan był osobą bardzo pracowitą i pochłoniętą myśleniem koncepcyjnym. Mimo wielu przeciwności, Jan Szczepanik ukończył studia w Krakowie w 1891 roku. W roku 1896 postanowił całkowicie oddać się pasji, jaką było tworzenie nowych prototypów. W Krakowie Jan poznaje Ludwika Klieinbrga przemysłowca fotograficznego, który zdecydował się na finansowanie działalności Szczepanika. W 1898 roku Szczepanik przebywał w Wiedniu gdzie prowadził intensywne badania w laboratoriach Ungargasse oraz Pragestrasse. Wynalazca nie dbał o swój ubiór a w swym domu w Tarnowie bywał jako gość, co szczególnie trudne było dla jego żony Wandy i piątki dzieci. Potrafił chodzić w kółko po pokoju z papierosem w ustach i myśleć o nowych projektach. Bohater nie zrażał się niepowodzeniami, szczególnie tymi finansowymi, nie miał bowiem głowy do interesów. Zmarł 18 kwietnia 1926 roku. Przyczyną śmierci był rak wątroby. Pochowany jest na Starym Cmentarzu w Tarnowie w grobowcu rodzinnym Dzikowskich.

WYNALAZKI JANA SZCZEPANIKA

MASZYNA TKACKA

czyli praca zamiast kilku dni zrobiona w pół godziny  

TELETROSKOP

Szczepanik twórcą telewizji 

POCZTÓWKOWE GOBELINY

Przebój w Europie  

KAMERA

narzędzie niezbędne w dzisiejszej teleinformatyce

FILM DŹWIĘKOWY

czyli pożegnanie z taperami  w salach kinowych

FILM BARWNY

świat nabrał barw

FOTOGRAFIA BARWNA

czyli każdy aparat fotograficzny “jest” Szczepanika  

TKANINA KULOODPORNA

wynalazek, który uratował monarchię Hiszpańską  

Zaciekawiła Cię historia Jana Szaczepanika?