Automatyzacja magazynu. 8 sposobów na uniknięcie błędów w inwestycji.

Data

Wdrożenie zautomatyzowanego magazynu może nie być tak udane i opłacalne, jak pierwotnie planowano. Prawdopodobnie słyszałeś o “złych doświadczeniach” z automatyzacją magazynów. Jest wiele firm, które zdecydowały się na automatyzację i ostatecznie żałowały, że dokonały tej ogromnej inwestycji. Zamiast osiągnąć pierwotny cel, firma została z logistycznym bólem głowy i ogromną luką finansową. Czy zatem odrzucenie zmian i robienie rzeczy “po staremu” jest ścieżką najmniejszego ryzyka? Prawdopodobnie nie: w krajobrazie konkurentów inwestujących w automatyzację, cyfryzację i projekty usprawniające procesy, stanie w miejscu nie jest opcją. Ostatecznie pytanie brzmi: co mogą zrobić projektanci i nabywcy, aby złagodzić ryzyko nieudanego projektu automatyzacji? Jak mogą uniknąć narażania zdrowia i bogactwa firmy z powodu źle zaprojektowanego systemu? Oto osiem ważnych zaleceń, aby automatyzacja magazynu była trafną inwestycją.

Zbieraj jak najwięcej danych.

Każda zautomatyzowana hurtownia powinna być zaprojektowana w oparciu o dane z istniejących i przyszłych operacji. Im wyższa jakość i ziarnistość (poziom szczegółowości) tych danych, tym głębszą analizę można przeprowadzić. Pobieranie i przetwarzanie tych danych może wydawać się pracochłonne. Należy jednak pamiętać, że w grę wchodzą duże sumy pieniędzy, więc warto poświęcić czas na tę analizę.

Uważaj na uśrednione informacje statystyczne.

Przy dużych ilościach informacji i złożonych operacjach logistycznych może być kuszące, aby spojrzeć na średnie w celu uproszczenia analizy, ale w rzeczywistości rzeczy działają zupełnie inaczej. Przed rozpoczęciem projektu automatyzacji należy odpowiednio ocenić wartości szczytowe i średnie w ujęciu rocznym, miesięcznym i dziennym: operacje nie przebiegają w tym samym tempie przez cały dzień roboczy, ale wykazują szczyty i doliny. Bufory, przepustowości i stacje robocze, między innymi, muszą być zaprojektowane tak, aby wytrzymać każdą sytuację. Nawet jeśli średnio spełniają wymagania, mogą nie osiągać wydajności kilka razy dziennie. A przecież nie chcesz takiego magazynu.

Wizualizuj całość projektu.

Operacja logistyczna to coś więcej niż suma jej poszczególnych podoperacji. Mogą one być dobrze zaprojektowane indywidualnie, ale nie są odpowiednio zintegrowane. Słabe planowanie interfejsów między tymi podoperacjami może prowadzić do wąskich gardeł. Dobre zaprojektowanie poszczególnych części w każdym projekcie automatyzacji jest bezużyteczne, gdy poszczególne elementy “orkiestry” nie grają w tym samym tempie. Dlatego tak ważna jest wizualizacja całego projektu jakim jest automatyzacja magazynu.

Nie zostawiaj szczegółów na później.

Nawet jeśli ogólny projekt działa dobrze, diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Strefy buforowe, czasy wymiany między strefami, strefy akumulacji: niewłaściwy projekt w którymkolwiek z nich może prowadzić do wąskiego gardła, załamując przepływy w górę i w dół. Poprawienie tych drobnych, jednorazowych błędów kosztuje niewiele pieniędzy w fazie projektowania przed rozpoczęciem projektu automatyzacji magazynu, ale może spowodować poważne problemy po uruchomieniu systemu, dlatego należy zająć się nimi bardzo wcześnie.

Analizuj różne scenariusze.

Globalna strategia firmy ma bezpośredni wpływ na jej logistykę i może obejmować między innymi wzrost poprzez zwiększanie udziału w rynku, otwieranie nowych kanałów i rynków, rozszerzanie portfolio produktów lub jego ograniczanie. Przekłada się to na zmiany w potrzebach operacyjnych: zamówienia mogą być mniejsze lub większe. Zakres jednostek magazynowych może się zwiększać lub zmniejszać. Może być potrzebna większa lub mniejsza liczba dziennych dostaw.

Dzięki modelowi zasilanemu szczegółowymi danymi możliwe jest zbadanie tych scenariuszy w różnych kombinacjach, a tym samym zapewnienie, że zautomatyzowany system jest odporny i zgodny ze strategiczną ewolucją firmy. Automatyzacja magazynu musi być zaprojektowana tak, aby dostosowywać się do przewidywalnych przyszłych scenariuszy biznesowych. Powinna służyć operacji, a nie odwrotnie.

Poznaj różne technologie.

Wiele firm zainwestowało w daną technologię, ponieważ zobaczyły ją na targach lub ponieważ magazyn obok wdrożył ją. Finalnie okazało się, że nie była ona dla nich odpowiednia. Żyjemy w czasach bezprecedensowej dostępności różnych technologii. Zasadniczo wszystkie robią to samo: optymalizują i automatyzują zadania magazynowe. Ale czy nie jest tak, że wszystkie modele samochodów prowadzą z punktu A do punktu B, mają 4 koła, pedał gazu i hamulec, a mimo to są przeznaczone na bardzo różne rynki?

To samo dotyczy inwestycji jaką jest automatyzacja magazynu. W zależności od profilu zamówienia, charakterystyki produktu, układu linii zamówień i wielu innych czynników, różne technologie mogą działać bardzo różnie i oferować bardzo różne obliczenia wartości dodanej za tę samą kwotę pieniędzy. Ponieważ nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, odpowiednie modelowanie zautomatyzowanej operacji logistycznej umożliwia porównanie różnych rozwiązań w symulowanym środowisku cyfrowym i pomaga wybrać odpowiednią technologię.

Symuluj, symuluj, symuluj.

Symulacja jest ubezpieczeniem na życie, jeśli chodzi o walidację projektu. Pozostawia miejsce na “błędy” w symulowanym środowisku, można wykluczyć błędne konfiguracje i pozwala zawęzić liczbę najlepiej działających scenariuszy. Ponadto symulacja zwraca się 99 razy na 100 z dwóch głównych powodów.

Symulacja może pomóc zmniejszyć początkową inwestycję.

Większość firm przeprowadza symulację zautomatyzowanego magazynu dopiero po nabyciu systemu, w celu jego dostrojenia. Ale co, jeśli istnieje inne, znacznie tańsze rozwiązanie? Warto się o tym przekonać przed zamówieniem zautomatyzowanego systemu.

Symulacja może zaoszczędzić pieniądze na korygowaniu błędów.

Załóżmy, że nie zaprojektowałeś prawidłowo obszaru buforowego i możesz go powiększyć tylko poprzez usunięcie niektórych stałych elementów nowo zainstalowanego zautomatyzowanego systemu. Samo poprawienie tego błędu będzie kosztować więcej pieniędzy niż sama symulacja.

Bądź gotowy na zmiany.

Jak już zostało wspomniane, automatyzacja powinna służyć operacji, a nie odwrotnie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zakwestionować każdy pojedynczy proces w operacji. Następnie określić, czy wnoszą one wartość dodaną, czy są raczej spuścizną przestarzałego sposobu pracy. W wielu przypadkach zmiana perspektywy musi nastąpić wraz z wdrożeniem zautomatyzowanych systemów. Należy przyjmująć zupełnie nowe podejście, aby uniknąć zbędnych i nieefektywnych procesów i kosztów.

Nasza oferta.

Zainwestowanie czasu w doradztwo pozwala spojrzeć na operację holistycznie, zapewniając, że wszystkie elementy układanki pasują do siebie. “Quality Machining Team” pomaga firmom osiągnąć doskonałość operacyjną. Wspieramy Cię od projektu do wdrożenia. Jeśli jesteś gotowy na zmiany i rozważasz automatyzację magazynu, skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby omówić swoje potrzeby.

Więcej
artykułów